Sunday, 12 July 2009

Iraklı Yaralılar Türkiye'de

12 Temmuz 2009, Pazar.


Telafer'de, Bavice ve Karakoyun beldelerinde 9 Temmuzda yaşanan bombalı saldırılarda yaralanan, aralarında çocukların da bulunduğu 44 kişi, tedavileri için Türkiye'ye getirildi.

Irak makamlarının talebi üzerine Türkiye'ye gönderilen 44 yaralı ve 43 refakatçiyi taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait C-130 tipi uçak, akşam saatlerinde Etimesgut Askeri Havaalanı'na indi.

Yaralılar, hava alanında bekletilen ambulanslarla Ankara'daki Sağlık Bakanlığına bağlı Dr. Sami Ulus Çocuk, Numune, Dışkapı Yıldırım Beyazıt, Ankara, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındı.
Saldırıda amcası ile kardeşini kaybeden ve yaralanan üç akrabasına refakat için Türkiye'ye gelen Ali Abbas Farac, bir canlı bombanın Telafer'deki evin kapısını çalmasının ardından yaşanan patlamada çok sayıda kişinin yaralandığını ve hayatını kaybettiğini anlattı.
Farac, Telafer'deki hastanelerin yeterli olmaması üzerine Türkiye'ye getirildiklerini belirterek, yaralılara yapılan yardımlardan dolayı teşekkür etti.

-BAŞBAKANLIKTAN AÇIKLAMA-

Öte yandan, Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, saldırıda yaralananların bir kısmının, Irak makamlarının talebi üzerine, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğünün, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Dışişleri, Sağlık Bakanlıkları ve Türkiye Kızılay Derneği Başkanlığı ile kurduğu koordinasyon sonucunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir uçakla Musul'dan alınarak Ankara'ya getirildiği bildirildi.

Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaralı nakli amacıyla tahsis ettiği aynı uçakla, insani yardım kapsamında Türk Kızılayı tarafından 30 adet çadır, 260 adet gıda kolisi ve 157 koli muhtelif tıbbi malzemeden oluşan yardım paketinin de bölgeye ulaştırıldığı belirtildi.
(Anadolu Ajansı)
http://www.kerkuk.net/haberler/haber.aspx?dil=1055&metin=200907125

No comments: