Sunday, 21 June 2009

KERKÜK'ÜN TAZEHURMATU NAHİYESİ'NDE FACİA

Kerkük'ün 20 km. güneyindeki Türkmen nahiyesi Tazehurmatu’da 20 Haziran 2009 Cumartesi günü öğle saatlerinde meydana gelen patlamada en az 65 kişi hayatını kaybetti ve 175’in üstünde Türkmen yaralandı.

Tazehurmatu’nun merkezindeki cami yakınında Pazar yerinde bomba yüklü kamyonla intihar saldırısı düzenlendi. Güvenlik ve polis güçlerinin yardımı ile Kerkük ve civar bölgelerden Tazehurmatu’ya koşan yüzlerce Türkmen’in yardımı ile ölenlerin cesetleri toplanırken, yaralılar da Kerkük Hastanesi’ne ulaştırıldı.

Ölenlerin ve yaralıların çoğunu, kadın ve çocuklar oluşturuyor. Patlama sonucu savaş alanına düşen Tazehurmatu’da 30’un üzerinde evin de yıkıldığı bildirildi. Yıkılan evlerin ve binaların altında kalanların olup olmadığını anlamak için, enkazda arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği de gelen haberler arasında.

Bu nedenle ölü sayısının artabileceği kaydedildi. Bütün Türkmenleri yasa boğan bu faciadan dolayı Türkmeneli’nde 3 günlük yas ilan edildi. Yürekleri burkan ve vahşetten öte bir insanlık faciasına dönüşen bu saldırıyı Kerkük Vakfı olarak kınıyor, Türkmen toplumu ve özellikle Tazehurmatu halkına başsağlığı, şehit düşen masum soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

No comments: