Wednesday, 30 October 2013

ITC AVRUPA BİRLİĞİ TEMSİLCİSİ DR. HASAN AYDINLI BRÜKSEL’DE TÜRK CUMHURIYET BAYRAMI RESEPSİYONUNA KATILDI 30/10/2013

ITC AVRUPA BİRLİĞİ TEMSİLCİSİ DR. HASAN AYDINLI BRÜKSEL’DE TÜRK CUMHURIYET BAYRAMI RESEPSİYONUNA KATILDI 30/10/2013BELÇİKA : CUMHURİYET BAYRAMI BRÜKSEL’DE BİR KONSER VE RESEPSİYONLA KUTLANDI / 30/10/2013
Cumhuriyet’imiz in kuruluşunun 90’ıncı yıldönümü vesilesiyle 29 Ekim 2013 Salı  günü T.C. Brüksel Büyükelçiliği himayesinde ve kısa adı TÖSED olan BusinessTürk’ün katkılarıyla  “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konser ve Resepsiyon’una ilgi hayli büyüktü.Brüksel’in önemli kültür merkezlerinden olan Grande Salle du Conservatoire Royal de Bruxelles, Rue salonundaki kutlama Büyükelçi Mehmet Hakan Olcay eşi Sefire Mehveş Olcay, Maslahatgüzar Oya Yazar Turan ve eşi AB Türkiye Temsilciliği Daimi Temsilci Yardımcısı Mustafa Osman Turan, tebrikleri kabul ettiler.Yabancı misyon şeflerinin de büyük ilgi gösterdiği program TÖSED Başkanı  Yılmaz Özcan ‘ı açılış konuşmasıyla başladı.
Başkan  Özcan yaptığı konuşmada ”Sizlerin Cumhuriyet bayramını tebrik ediyorum » diyerek başladığı selamlama konuşmasında «Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’nıncı yıldönümünü kutlamak amacı ile, Türkiye’nin Belçika büyükelçisi sayın Mehmet Hakan Olcay’ın himayelerinde düzenlediğimiz konsere hoşgeldiniz. Katılımınız ile bizlere onur verdiniz,Business Türk-Brussels, 1998 yılında TÖSED çatısı altında Türkiye kökenli ve iş dünyasında etkin olan kişileri bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşu olarak kuruldu.
Çok sesli klasik müzik, Türk sosyal yaşamında 19.yüzyıldan bu yana beğenilen ve icra edilen bir sanat  dalı olmuştur. Cumhuriyetimiz ilk yıllarından beri Türkiye’de, demokratik çalışmalarıyla  çok sesli müzik ve çoğulcu bir toplum yapısı da gelişmiştir. Biz, Avrupalı sivil toplum kuruluşu olarak bu tür çaılma ve gelişmelerden mutluluk duyuyor ve bu tür insiyatifleri destekliyoruz. Bizlerin amacı, Türkiye ile Belçika arasındaki karşılıklı dostluk ilişkisinin geliştirilmesi ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye doğru genişleme sürecine katkıda bulunmaktır. Bu çerçevedeki etkinlik alanlarımız arasında kültürel boyutun ve özellikle müziğin özel bir konumu var. Müziğin evrensel dili, siyaset ve iş konularından çok daha etkililidir. Şairin dediği gibi: «Baki kalan bu kubbede, hoş bir seda imiş» dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay ise katılımcı davetlileri selamlayarak,  yaptığı konuşmasında « Cumhuriyetimizin ilanının 90.yılı vesilesi ile düzenlediğimiz resepsiyona ve TÖSED’in katkıları ile gerçekleştirilen konsere hoş geldiniz.
Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını minnetle anıyor, şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Türkiye geçtiğimiz 90 yıl içerisinde ortaya çıkardığı potansiyeli ile muhtelif sahalarda gerçekleştirdiği köklü reformlarla, olgunlaşan demokrasisi ve çok lehçeli dış politikası ile uluslararası toplumun saygın bir üyesi haline gelmiştir. Milletçe genç ve dinamik nüfusumuz, canlı kültürel ve sanatsal hayatımız özellikle son yıllarda büyük gelişme gösteren ekonomimizle geleceğe güvenle bakıyoruz.
Cumhuriyet Bayramımızı köklü ilişkilere sahip olduğumuz, tarihi dostumuz ve müttefikimiz Belçika’da yaşadıkları bu ülkeye her alanda katkılar sunan vatandaşlarımız ve Belçikalı dostlarımızla birlikte kutlamaktan ötürü ayrı bir mutluluk duyuyoruz.
Belçika ile 1848 yılından bu yana kesintisiz devam eden ilişkilerimiz siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda da büyük gelişme göstermiştir. İki ülke arasında karşılıklı yatırımların artırılmasını, ortak projelerde birlikte yer almayı, kültür ve eğitim alanlarında işbirliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bilindiği üzere 2014 yılı iki ülke arasında imzalanan ikili işgücü anlaşmasının 50.yılı olması münasebeti ile Türkiye-Belçika ilişkilerinde tarihi bir önem taşımaktadır. Hemen ertesi yıl 2015’te ülkemiz iki yılda bir Belçika’da gerçekleştirilen prestijli’ Europalia’ Uluslararası Sanat festivalinin konuk ülkesi olacaktır.
Bu ve benzeri vesilelerle Türk ve Belçika toplumu arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğine, önümüzdeki dönemde vatandaşlarımızın ve kurdukları sivil toplum kuruluşlarının verecekleri destek sayesinde Belçika ile ilişkilerimizin her alanda daha da ileriye taşınacağına inanıyorum.Cumhuriyet bayramınızı tekrar kutluyor, resepsiyonumuza ve bu vesile ile Tösed’in değerli katkıları ile gerçekleştirilen ‘Cumhuriyet Bayramı Konseri’ne katılımınız için içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Muhittin Dürrüoğlu(Piano) yönetiminde, Marie Hallynck (Violoncelle), Elçim Özdemir (violon), Marc Danel Violin), Aykut Durşen (Contrabas)’den oluşan orkestra tarafından birbirinden güzel eserler seslendirildi.
Konser sonrası Büyükelçi Mehmet Hakan Olcay ve eşi Mehveş Olcay ile Tösed-BusinessTürk Başkanı Yılmaz Özcan, ünlü müzisyen ve besteci Muhiddin Dürrüoğlu ve arkadaşlarına çiçekler vererek tebrik ettiler.


No comments: